Pakowanie plecaka – sztuka nie tylko dla harcerzy

Plecak i to co będziemy mieli po kieszeniach, może się okazać naszym całym majątkiem. Na dokładkę to co będziemy mieli w plecaku, będziemy nosili na plecach. Dlatego plecak musi być spakowany dobrze. Dobrze to znaczy tak żebyśmy mogli z nim długo maszerować, żeby nie krępował nam ruchów i pozwalał optymalnie wykorzystać jego przestrzeń ładunkową. Ja pakować plecak nauczyłem się na własnych błędach. Niezapomnianym przeżyciem był kilkukilometrowy marsz z widelcem który ułożył się na plecach. Od tego czasu pakowaniu plecaka poświęcam więcej czasu i wagi.

Oto poniżej kilka prostych porad jak spakować plecak.

ruski plecak.png
Plecak kultowy – wzorowany na radzieckim plecaku wojskowym z IIWW

Pakując się musisz pamiętać o właściwej kolejności układania rzeczy:

1. Na samym dole powinny znajdować się rzeczy lekkie ale objętościowo duże, np.: śpiwór, ręcznik, koc itp. Są to rzeczy których nie potrzebujemy mieć pod ręką. A ponieważ są łatwo “upychalne”to pod wpływem ciężaru innych rzeczy same “zmniejszą swoją objętość. Wariant ten jest szczególnie wygodny jeśli posiadamy plecak z możliwością dostępu do komory od spodu.

2. Następnie spakuj zapasową odzież i bieliznę. Oczywiście zakładamy że jest to plecak ucieczkowo/wypadowy – więc nie planujemy więcej zmian ubrania niż jedna – przecież nie idziemy na bal. Jakby co możemy przeprać bądź “zdobyć”. Jeśli przewidujecie więcej dni możecie zwiększyć zapach ubrań na zmianę. Jednak bym z tym nie przesadzał, koszulkę zawsze można obrócić na drugą stronę a skarpetki szybko przeprać. Na pewno nie warto liczyć 1 dzień 1 komplet ubrań. Tak to się można zachetać a jak wiadomo spodni i kurtki prać nie trzeba.

Nie warto dźwigać bez potrzeby. Zawsze lżejszy plecak równa się lepsze tempo
Nie warto dźwigać bez potrzeby. Zawsze lżejszy plecak równa się lepsze tempo

3. W środkowej części plecaka jest miejsce na cięższy ekwipunek np. prowiant, konserwy lub buty. To tutaj powinien znajdować się środek ciężkości plecaka. Środek ciężkości plecaka powinien znajdować się na wysokości lordozy (obszar powyżej pośladków). Wtedy najłatwiej jest go nieść. Dodatkowo jeśli plecak wyposażony jest w pas biodrowy, przenosi on znaczną część ciężaru z ramion.

4. W górnej części plecaka, w kominie i pod górną klapę spakuj często wyjmowane przedmioty (ubiór przeciwdeszczowy, środki higieny, napoje). Jeśli decydujemy się na przenoszenie wody w tym miejscu należy pamiętać by nie ładować tam całego jej zapasu. 0,5-1l to optymalna ilość, która pozwoli na uzupełnianie płynów. Resztę zapasów należy umieścić niżej.

5. Do kieszeni bocznych włóż potrzebne drobiazgi, np.: okulary, zapałki, kompas, przybory do pisania, dokumenty itp. Drobiazgi dobrze jest pakować dodatkowo w torebki foliowe co uporządkuje nam zawartość kieszenie i zabezpieczy przed wilgocią

6. Karimatę, czekan, kijki trekingowe i namiot zamocuj na zewnątrz plecaka do specjalnych uchwytów i taśm bocznych. Tu możemy przypiąć również kurtkę. Żołnierze radzieccy przypinali tam również koce ale należy pamiętać, że ich koce były tak brudne, że aż wodoodporne. Jeśli dysponujemy takim kocem to nie ma problemu.

7. Na szelkach można doczepić np. pakiet medyczny, komórkę czy też busolę. Obecnie można też dokupić dowolną ładownicę (dużo oferta na różnych demobilach) i znaleźć tam miejsce na różnoraką drobnicę.

Zapamiętaj! Pakuj się w taki sposób, aby nic “nie machało” się na zewnątrz plecaka. Taki sprzęt łatwo zgubić lub zaczepić się w wąskim przejściu (np. w pociągu, w wąskich drzwiach). Poza po założeniu plecaka podskocz kilka razy i w słuchaj się w swój bagaż. Jeśli usłyszysz grzechot łyżki lub grzechot namiotu oznacza to, że masz jeszcze trochę miejsca i możesz spakować się jeszcze lepiej. Pamiętaj, że jeśli ty to słyszysz to słyszą to również inni a w szczególności zwierzęta. Dodatkowo dobrze spakowany bagaż zwiększa komfort psychiczny. Nie ma chyba nic bardziej wkurzającego niż co krok dzwoniąca łyżka lub kubek.
UWAGA! Po każdej wyprawie uważnie obejrzyj plecak: wytrzep go, wyczyść zabrudzenia, sprawdź stan klamer i taśm. Szanuj swój plecak, gdyż od niego zależy powodzenie twojej wędrówki.

Kije na podejściach okazały się bardzo przydatne.
Tak wygląda plecak z kiepskimi klamrami bez odpowiedniego pasa biodrowego

Dopasowanie plecaka do figury:

  1. Rozepnij wszystkie paski nośne
  2. Załóż plecak
  3. Dopasuj pas biodrowy w tak sposób, by wspierał się na górnych częściach kości biodrowych
  4. Pasy barkowe dociągnij tak, by plecak przylegał do pleców, a środek ciężkości znajdował się powyżej pośladków.
  5. Wyreguluj napięcie pasów (barkowych i biodrowego) tak, aby ciężar rozkładał się gównie na biodra.
  6. Z zapakowanym plecakiem wykonujemy krótki bieg – dobrze zapakowany plecak nie dzwoni i nie hałasuje. Jeśli słyszymy jakieś niepokojące dźwięki staramy się dociągnąć wszystkie paski i zapięcia.

Ważne : Plecak należy dopasowywać dopiero wtedy kiedy jest zapakowany! Dopasowanie pustego plecaka to czysta strata czasu…

Powyższe porady mogą być przydatne nie tylko dla osób komponujących swój plecak ucieczkowy ale także dla osób planujących kilkudniowy wypad w teren albo dłuższy wyjazd.

I ostania porada na koniec :

…lepiej wziąć mniej i dojść do celu, niż więcej i utknąć po drodze…

Dodaj komentarz

four × 1 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.