Paracord tło Gotowy na Jutro

Paracord 550 – Legenda czy zwykła bajka?

Paracord 550
Po nitce do kłębka

Będzie to intryga grubymi nićmi szyta, poplątana i pokręcona. Zwinięta, powiązana oraz skręcona jak węzeł gordyjski. Dość już tego wykręconego wstępu przejdźmy do rdzenia tematu a raczej do siedmiu rdzeni.

Tak tekst będzie o popularnej lince spadochronowej o dumnie brzmiącej nazwie Paracord 550. Z samym Paracordem mam kontakt od lat i postanowiłem, podzielić się z wami swoją opinią na temat tej mistycznej linki.

Z paracordu można zrobić między innymi pasek do zegarka
Z paracordu można zrobić między innymi pasek do zegarka

Zatem do dzieła…

Jeśli ktoś nie wie czym jest paracord, już spieszę sprostować. Jest to linka o średnicy 4-5 mm która wewnątrz swojego oplotu posiada 7 rdzeni nylonowych. Jej drugą popularną nazwą jest linka spadochronowa. Występuje w wielu kolorach ma bardzo ciekawy przeplatany splot oraz jak widać jest bardzo modna. Przez co owiana jest mnóstwem legend wytwarzanych przez ludzi, którzy swój kontakt z paracordem zakończyli na zakupionej w chinach bransoletce za 1$ z przesyłką.

Paracord paracordowi nie równy.  Występuje 6 typów paracordu o różnej średnicy, ilości rdzeni oraz co interesuje najbardziej wytrzymałości. Poniżej tablea przedstawiająca specyfikacje techniczne poszczególnych typów.

Type Minimum strength Minimum elongation Minimum length per pound Core yarns Sheath structure
I 95 lb (43 kg) 30% 950 ft (290 m; max. 1.57 g/m) 1 16/1
IA 100 lb (45 kg) 30% 1050 ft (320 m; max. 1.42 g/m) <no core> 16/1
II 400 lb (181 kg) 30% 265 ft (81 m; max. 5.62 g/m) 4 to 7 32/1 or 36/1
IIA 225 lb (102 kg) 30% 495 ft (151 m; max. 3.00 g/m) <no core> 32/1 or 36/1
III 550 lb (249 kg) 30% 225 ft (69 m; max. 6.61 g/m) 7 to 9 32/1 or 36/1
IV 750 lb (340 kg) 30% 165 ft (50 m; max. 9.02 g/m) 11 32/1, 36/1, or 44/1

W naszym materiale skupimy się jednak na najpopularniejszym typie III czyli 500lb. Paracord 550 czyli typ III nazwę zawdzięcza swojej wytrzymałości, 550lb czyli 249kg to deklarowana minimalna wytrzymałość linki. Sugeruje to, że spokojnie możecie desantować się z balkonu z całkiem sporym bagażem lub osobą towarzyszącą…

Oglądając takie filmy również można nabrać pewności co do jego wytrzymałości. Pamiętaj jednak, że stosowany przez nich paracord może różnić się od twojego nie tylko jakością ale również swoim stanem technicznym.

Nic bardziej mylnego…

Deklarowane minimalne obciążenie dotyczy warunków laboratoryjnych, czyli takich, których nie jesteśmy w stanie wytworzyć podczas praktycznego użycia linki. W takich warunkach testom poddaje się fabrycznie nową oryginalną linkę, która poddawana jest obciążeniu w ściśle określony sposób zapewniający brak dodatkowych naprężeń oraz przeciążeń. Podczas normalnego użytku dochodzą  dodatkowe szarpnięcia, naciągi, które mają duży wpływ na całkowite obciążenie, któremu poddawana jest linka. Dodatkowo warto wspomnieć o warunkach atmosferycznych jakim poddany jest nasz paracord. Zmoczony zachowa się inaczej niż suchy a zabrudzenie może powodować osłabienie linki. Morał jest prosty nie obwiązujmy się paracordem i nie skaczmy z okna. Może się nie udać, a tego nie zamierzamy testować.

Skoro taki słaby to …?

To, że nie powinniśmy przy jego pomocy zbudować tyrolki nie znaczy, że do niczego się nie nadaje. Każda linka ma swoje przeznaczenie, paracord też. W skrócie oznacza to, że należy zdać sobie sprawę z jakim materiałem mamy do czynienia i do czego chcemy go wykorzystać. Nie używamy linki holowniczej do zszycia spodni a nicią nie zabezpieczamy uprzęży. Oba te przykłady są dość skrajne i różnie je dosłownie przepaść. Pomiędzy nimi znajduje się między innymi paracord. To bardzo ciekawe połączenie średnicy i wytrzymałości.

Do czego możemy go użyć?

Tu własnie powstała legenda wszechstronności paracordu. Nie jest to linka do wszystkiego ale to nie znaczy, że jest do niczego. Linka spadochronowa ma wiele zastosowań. Możne nam posłużyć między innymi do:

-wzmacniania konstrukcji naszego schronienia

-wiązania butów

-zakładaniu odciągów do tarpa

-zakładania sideł na mniejsze zwierzęta

wiązania, troczenia, plątania…

i wiele wiele więcej… Tak naprawdę zastosowań jest tyle ile uda nam się wymyślić i pomyślnie zastosować. Oczywiście możecie powiedzieć, że do każdej z tych rzeczy można znaleźć lepszą linkę. Możliwe, że będziecie mieć racje, Paracord nie jest linką idealną natomiast ma wiele zalet. Powstaje pytanie do czego może być nam potrzebna linka? Powinniśmy zestawić wszystkie czynności w których moglibyśmy pomyślnie wykorzystać dowolną linkę i przypisać do czynności dany typ linki. Po zestawieniu wszystkich, linka która statystycznie wystąpi najwięcej razy będzie naszą linką idealną. Może się okazać, że paracord będzie pasował do was… Nie pozostaje wam nic innego jak po prostu to sprawdzić.

W naszym wypadku sprawdził się dobrze dlatego go noszę…

Noszenie paracordu, to ciekawy temat a jego nieodzowną częścią są tzw. bransolety survivalowe. Jedni mówią, że to głupota inni za to widzą w tym sens. To jak, ktoś chce przenosić swój zapas sznurka/paracordu to jego prywatna sprawa.To jemu ma być wygodnie i praktycznie, więc jeśli ktoś ma ochotę przenosić swój zapas w postaci bransolety na nadgarstku czy trzymać przytroczony do plecaka to ma do tego pełne prawo. Moim zdaniem obie te metody są dobre i powinny być dublowane. Osobiście noszę bransoletę jako uzupełnienie plecakowego zapasu paracordu. Zbuchtowana linka jest łatwiej dostępna co za tym idzie w codziennym użytku wygodniejsza, dlatego w pierwszej kolejności korzystam własnie z niej. Odpowiednio zabezpieczony zapas w plecaku ulegnie również o wiele mniejszemu osłabieniu niż w postaci splotu. Natomiast bransoleta oferuje coś czego nie zastąpi inny zapas

Jakie są plusy posiadania bransolety?

Jest z nami wszędzie i zapewnia nam dostęp do paracordu w krytycznej sytuacji. Może się zdarzyć, że zostawisz gdzieś lub zgubisz swój plecak / nerkę, lub zostaniesz okradziony. Tak czy siak stracisz swój zapas sznurka, który miałeś zbuchtowany wewnątrz. Prawdopodobieństwo utraty czegoś co jest na stałe przypięte do twojej ręki jest znacznie mniejsze. W codziennym życiu brak sznurka może nie być tak istotny ja w sytuacji survivalowej, w której może on zadecydować o dalszym rozwoju sytuacji. To właśnie dostępność oraz wygoda przenoszenia moim zdaniem jest największą zaletą bransolet z paracordu.

Bransoleta z paracordu Splot Cobra - motyw patryiotyczny
Bransoleta z paracordu Splot Cobra – motyw patryiotyczny

Popularne sploty gwarantują 2-3mb linki, można jednak dobrać takie, które wykonane są nawet z ponad 5-6mb paracordu. Tu ogranicza nas jedynie fantazja. Zdarzało mi się już rozplątywać bransoletę więc jako świadomy użytkownik doceniam ten podręczny zapas sznurka. Możecie mówić, że 2-5mb to mało, natomiast zastanówmy się jak często w codziennym życiu czy też turystyce / bushcrafcie potrzebujemy dłuższego kawałka. Pamiętajmy, że to tylko podręczny zapas awaryjny a nie szpula bez końca.

Dodatkowym walorem jest oczywiście estetyka. Podobnie jak o gustach o niej również nie powinno się dyskutować, jednak “nie ściszę… u siebie jestem:)!!!”. Paracord to bardzo ładna linka, ciekawy oplot, mnogość dostępnych kolorów sprawia, że staje się moim zdaniem atrakcyjnym i bardzo funkcjonalnym dodatkiem do naszego EDC. Dodatkowo, bransoleta z paracordu spełnia rolę atrybutu survivalowca, identyfikatora dzięki, któremu możemy rozpoznać, że mamy do czynienia z kimś o podobnych zainteresowaniach do naszych. Czasem fajnie przywitać się z osobą, z którą nawiążesz kontakt dzięki podobnym bransoletom. Jest to pewien znak rozpoznawczy środowiska, który moim zdaniem ułatwia nawiązywanie kontaktów. Więc zachęcam jeszcze raz do noszenia bransolet jako back-up, to na prawdę może się przydać.

Jeśli nie wiecie jak zrobić taką bransoletę lub zwyczajnie nie chce wam się z tym “plątać” możecie kupić sobie gotową lub zamówić spersonalizowaną np. od nas. Bransolety naszej produkcji znajdziecie w naszym sklepie w dziale paracord (oraz w tym odnosniku)

Nasze branosolety 

Bransoleta King Cobra Paracord 550 Gotowy na Jutro
Bransoleta King Cobra Paracord 550 Gotowy na Jutro

Możecie wtedy wybrać rodzaj splotu, długość paracordu, kolory oraz rodzaj zapięcia. Przygotujemy bransoletę pod wasze wymagania, tak by była unikalna.

Podsumowując

Paracord nie jest linką idealną, ale jest linką dobrą, która użytkowana z głową na pewno nie zawiedzie. Nie można przy jej pomocy zbudować tyrolki ale spokojnie można wzmocnić szałas czy przywiązać kajaki do pomostu. To do czego użyjesz swojego kawałka zależy tylko od ciebie. Pamiętaj jednak, że deklarowane 249 kg to dla nas teoria. O osłabianiu lin można czytać godzinami. Paracord również podlega tym zasadom więc nie można polegać na fabrycznych wartościach. Wiele bodźców go osłabia jednak w dalszym ciągu nie odbierają one mu pożądanej funkcjonalności.

 

3 myśli na temat “Paracord 550 – Legenda czy zwykła bajka?

  1. Posiadanie linki jest lepsze niż jej nieposiadanie.

    Do bransolet mam stosunek ambiwalentny. Z jednej strony to zapas linki a z drugiej robi się z tego jakaś dziwna moda, a j a nie przepadam za modami.

    Co do wytrzymałości… to żeby linka jest wystarczająco wytrzymała. Jak ktoś potrzebuje czegoś mocniejszego to niech sobie splecie 3 linki.

Dodaj komentarz

3 × 3 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.