Terroryzm to zagrożenie! Trzeba je zwalczać!

Terroryzm – realne zagrożenie. Musimy je zwalczać!

Co się dzieje?

Jak to możliwe? Te pytania pewnie padały wczoraj w głowach wielu ludzi na całym świecie. Jak wszyscy zapewne wiecie w Brukseli doszło do zamachów terrorystycznych. Najpierw zamachowcy samobójcy zdetonowali ładunki na lotnisku w Zaventem oraz dwie godziny do kolejnych zamachów doszło na dwóch stacjach metra. Zginęło wiele osób, jeszcze więcej zostało rannych. Niestety, nie jest to sporadyczny incydent. W niedalekiej przeszłości dochodziło do zamachów między innymi w Turcji, Paryżu czy Wybrzeżu kości słoniowej. Do wczorajszych zamachów przyznało się tzw. Państwo Islamskie, które zapowiedziało w oświadczeniu nadejście czarnych dni dla swoich przeciwników. Trzeba otwarcie przyznać, że terroryzm stał się realnym zagrożeniem dla ludzi na całym świecie i należy mu jawnie przeciwdziałać. Jeśli Preppers to człowiek gotowy na jutro, jakie ono by nie było musi być w stanie się mu przeciwstawić.

Zamach na lotnisku w Zaventem
Zamach na lotnisku w Zaventem

Jak widać, ciężko jednak zabezpieczyć się przed terrorystami. Bo przecież jak bronić się przed czymś co jest nie obliczalne. Jest jednak kilka zasad, które mogą okazać się kluczowe w sytuacji zagrożenia terrorystycznego. Podstawą do zapewnienia sobie bezpieczeństwa jest obserwacja, przytoczę teraz fragment instrukcji MSWiA dot. zachowania w sytuacji zagrożenia terrorystycznego.

Co może być sygnałem ostrzegającym o niebezpieczeństwie?

  • rzucające się w oczy nietypowe zachowanie osób,
  • pozostawione bez opieki przedmioty: paczki, torby, pakunki,
  • samochody, a zwłaszcza furgonetki, parkujące w nietypowych miejscach, tj. w pobliżu kościołów i miejsc organizowania imprez masowych i zgromadzeń,

Jak powinieneś się zachowywać?

  • nie dotykaj podejrzanych przedmiotów pozostawionych bez opieki,
  • powiadom stosowne służby (policję, straż miejską, administratora obiektu),
  • jeżeli dojdzie do akcji ewakuacyjnej lub ratowniczej, zastosuj się do poleceń osób kierujących operacją,
  • zachowaj spokój i bezpiecznie, bez paniki opuść niebezpieczną strefę,
  • nie udawaj bohatera, reagowanie pozostaw profesjonalistom (policji, straży pożarnej, pogotowiu ratunkowemu).

Obserwując otoczenie oraz informując odpowiednie służby możemy uratować nie tylko swoje życie.  W naszych realiach gdzie większość naszego społeczeństwa jest całkowicie rozbrojona oraz nieświadoma obserwacja otoczenia to podstawowa broń, którą każdy powinien wykorzystywać Można oczywiście mówić, że powinniśmy mieć dostęp do broni palnej i w takiej sytuacji szybciej reagować. Jednak w chwili obecnej prawdopodobnie do tego nie dojdzie co za tym idzie musimy sobie radzić inaczej. Obserwacja i szczególna ostrożność to podstawa.

Pełna wersja instrukcji dla cywili na stronie MSWiA oraz w tym linku!

Instrukcja postępowania Terroryzm – co robić w sytuacji zagrożenia 

Na tym etapie ważna jest edukacja naszego otoczenia. Wiele osób żyjąc w nieświadomości nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń. Powinniśmy takich ludzi uświadamiać, rozmawiać z nimi informować ich otaczających i zagrożeniach oraz przekazywać instrukcje oraz wskazówki działania w takich sytuacjach. Wiele osób pewnie powie, że siejemy panikę, niepotrzebnie straszymy ludzi… Prawda jest taka, że ludzie, którzy tak mówią, potem są najbardziej z szokowani…

STOP TERRORISM
STOP TERRORISM

Dodatkowo warto pamiętać o przygotowanie na skutki uboczne zamachów. W sytuacji w której doszłoby do wybuchu paniki oraz ograniczenia wolności poruszania się po mieście domowe zapasy żywności oraz wody okażą się bardzo cenne.

W najbliższych miesiącach

czeka nas sprawdzian wytrzymałości. Sytuacja polityczna Europy oraz zagrożenia płynące ze strony dżihadystów to realne zagrożenie również dla Polski. Zbliżający się szczyt NATO oraz Światowe dni młodzieży to niestety idealne sytuacje do przeprowadzenia idealnego zamachu terrorystycznego. Gesty solidarności są ważne, jednak potrzebne są zdecydowane działanie. Bądźmy czujni i przeciwdziałajmy terroryzmowi!

 

Dodaj komentarz

two × 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.