Czy wiesz, kiedy przysługuje pracownikowi zwolnienie lekarskie? Dowiedz się teraz!

Smiling handsome freelancer working remotely from home. He is speaking on the phone.

Zwolnienie lekarskie zazwyczaj wykorzystujemy wtedy, gdy jesteśmy chorzy, walczymy z kontuzjami, urazami po wypadkach lub podczas ciąży. Można je uzyskać nie tylko w przychodni, lecz także znacznie wygodniej u szybciej – przez Internet. Kiedy pracownikowi przysługuje zwolnienie lekarskie? O czym warto wiedzieć w tym temacie? Jakie zalety ma L4 online?

Zwolnienie lekarskie przez Internet

Jak już wiemy, zwolnienie L4 jest także dostępne przez Internet, bez konieczności wychodzenia z domu. Jak można z tego skorzystać? Naszym zadaniem jest wypełnienie formularza w celu umówienia wizyty online lub wybranie odpowiedniego lekarza w bazie eDoktorzy.pl. Podczas takiej wizyty można uzyskać L4, jednak muszą istnieć ku temu konkretne powody!

Na konsultacji online omawiamy ze specjalistą stan zdrowia i możemy jednocześnie poprosić o e-zwolnienie. Gdy lekarz je podpisze, zostaje ono automatycznie przesłane zarówno do pracodawcy, jak i do ZUS-u. Pacjent z kolei otrzymuje powiadomienie o potwierdzeniu wystawienia L4. Ten proces trwa zaledwie kilka minut i pozwala zaoszczędzić pieniądze oraz czas. Nic więc dziwnego, że coraz większe grono pracowników stawia na elektroniczne zwolnienia L4 i e-wizyty u sprawdzonych specjalistów. 

Kiedy pracownikowi przysługuje L4?

Osoby chorujące powinny zadbać o stan swojego zdrowia, mając na uwadze także dobro innych pracowników w firmie. W razie choroby nie powinniśmy chodzić do pracy, tak aby nie narażać siebie i współpracowników! Pracownicy objęci ubezpieczeniem zdrowotnym, mogą otrzymać od lekarza zwolnienie L4 w związku z chorobą. Pamiętajmy o tym, że jest to ważne zaświadczenie o tymczasowej niezdolności do pracy. Poza tym opiekunowie chorych dzieci mają prawo do otrzymania tak zwanego zwolnienia lekarskiego na dziecko. 

Zwolnienie lekarskie elektroniczne musi zostać wystawione przez lekarza specjalistę. Aby iść na L4, pacjenci poddawani są badaniom, stanowiącym podstawę do określenia diagnozy. Kłopoty ze stanem zdrowia dotyczyć mogą nie tylko schorzeń fizycznych (grypa, przeziębienie, angina, zapalenie zatok itp.), lecz także psychicznych. W tym drugim przypadku zwolnienie L4 wystawia lekarz psychiatra, przy czym od 2022 roku istnieje możliwość uzyskania zwolnienia lekarskiego wskutek wypalenia zawodowego. Dzisiejsze czasy pozwalają nam wygodnie korzystać z teleporady, która często skutkuje wystawieniem L4!

Zwolnienie elektroniczne – jak działa?

Nie zapominajmy o tym, że od 2018 roku specjaliści nie wystawiają pacjentom papierowych zwolnień lekarskich. L4 zostało zatem zastąpione dokumentem e-ZLA, przyjmującym formę elektroniczną. To niezwykle wygodne rozwiązanie, gdyż pracownicy nie muszą samemu dostarczać zwolnienia pracodawcom. Po wystawieniu trafia ono do firmy i ZUS-u, a każdy pacjent może dodatkowo poprosić o wydruk zwolnienia w papierowej wersji. Pracodawca w takiej sytuacji otrzymuje e-zwolnienie w systemie PUE, prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.