Noktowizory i lornetki noktowizyjne – to musisz o nich wiedzieć

Fascynują Cię obserwacje zwierząt po zmroku? Warto wiedzieć, że przydaje się do tego specjalistyczny sprzęt. Zwykła lornetka prawdopodobnie okaże się niewystarczająca. Dobrą alternatywą jest noktowizor. Co to takiego i jak działa? Zobacz, co warto wiedzieć o noktowizorach.

Czym jest noktowizor?

Zastanawiasz się, czym dokładnie jest noktowizor? To specjalne urządzenie, które pozwala na komfortową obserwację mimo słabego oświetlenia, a nawet jego braku. Noktowizory działają poprzez wzmacnianie niewidocznego dla ludzkiego oka światła. Kiedyś wykorzystywano je przede wszystkim w celach militarnych, ale teraz używa się ich również do ratownictwa, astronomii czy też turystyki.

Jak działają noktowizory?

Nie wiesz, w jaki sposób działa noktowizor? Otóż zbiera on i wzmacnia światło przy niewielkim lub zerowym oświetleniu. Obiektyw skupia np. rozproszone światło podczerwone albo takie, które pochodzi od gwiazd. Znajdujące się w świetle fotony uderzają w fotokadę i dają energię elektronom. Te z kolei trafiają do tuby wzmacniającej. Kiedy zderzają się z luminoforem, następuje zamiana energii elektronów w światło, które widoczne jest w okularze noktowizora. Co ciekawe, obraz ma zazwyczaj zielony odcień.

Noktowizory i lornetki noktowizyjne – jakie wyróżniamy rodzaje?

Musisz wiedzieć, że noktowizory i lornetki noktowizyjne można podzielić na wiele rodzajów. Wyróżniamy np. urządzenia aktywne potrzebujące nieco oświetlenia oraz pasywne, które go nie wymagają. Jeśli natomiast chodzi o budowę i sposób użytkowania, noktowizory dzielą się na lornetki noktowizyjne, monokulary termowizyjne, kamery termowizyjne, gogle noktowizyjne, noktowizory na głowę.

Gdzie kupić noktowizor?

Zastanawiasz się, gdzie warto kupić noktowizory i lornetki noktowizyjne? Najlepiej zdecydować się na zakupy w specjalistycznym sklepie. Koniecznie postaw na sprzęt sprawdzonych marek, gdyż posłuży Ci on długo i zapewni wysoki komfort obserwacji. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy potrzebujesz noktowizora do profesjonalnych zastosowań. Warto np. zapoznać się z ofertą internetowego sklepu ze sprzętem optycznym Zzom. Znajdziesz tam różne rodzaje noktowizorów i na pewno wyszukasz coś odpowiedniego dla siebie.

Bez wątpienia, noktowizory to niezwykle praktyczne i wygodne w użytkowaniu urządzenia. Dzięki nim możesz prowadzić fascynujące obserwacje w ciemności. Takie urządzenia stwarzają bardzo dużo możliwości i sprawdzają się zarówno w przypadku amatorów, jak i profesjonalistów.